خدمات جدید و ارتقایافته: فرصت دیگری که توسط حامیان دولت الکترونیک گسترش یافته می باشد ارتقاء کیفیت، دامنه و دسترسی به خدمات می باشد. بسیاری از ناظران می‌گویند، علاوه بر کاریابی و بازده، کیفیت خدمات از طریق مبادلات سریع ارتقاء می‌یابد و همچنین از طریق پروسه‌های بهتر تکامل دولت الکترونیک خدمات جدید وافری را به وجودمی‌آورد(جفری، 2003).

کارایی (بازده): آن چیز که که از بسیاری از پروژه‌های مرتبط با فناوری ارتباطات انتظار می‌رود کارایی یا بازده آنهاست. در پروژه‌های دولت الکترونیک، کارایی می‌تواند فرم‌های گوناگونی به خود بگیرد. بسیاری از پروژه‌ها کوشش می‌کنند اندازه خطا را کاهش دهند و ثبات در نتایج بدست‌آمده را ارتقاء و بهبود بخشند. هدف از بازدهی در بسیاری از پروژه‌های دولت الکترونیک کاهش هزینه‌ها و کاهش فرایندهای سازمانی با مهندسی کردن و نظامند‌کردن روش‌هاست. بسیاری از حامیان دولت الکترونیک عقیده دارند کاهش زمان صرف شده در کارهای تکراری به کارمندان دولت فدرال این امکان را می‌دهد تا به مهارت‌هایی جدید دست پیدا کرده و در کارشان پیشرفت کنند(برین، 2000).

افزایش مشارکت شهروندان: یک راه، ارتباط مردم نقاط دور دست با یکدیگر می‌باشد در نتیجه آنها می‌توانند اطلاعات را به سادگی فرستاده و دریافت کنند. راه دوم که بسیاری از ناظران آن را پیشنهاد می‌کنند افزایش مشارکت جوانان در امور دولتی می باشد. بسیاری از حامیان عقیده دارند که نسل آینده که با اینترنت و ارتباطات دیجیتال در زندگی روزمره خود بزرگ شده‌اند در صورتی که ابزار مورد نیازشان همان ابزار مورد کاربردشان در فعالیت‌های حرفه‌ای و شخصی باشند نسلی فعالی در فعالیت‌های دولت الکترونیک خواهند بود. دولت الکترونیک با فراهم کردن فرصت‌هایی برای افراد با سلایق، نظرات و دغدغه‌های یکسان زمینه تعاملات شهروندان با شهروندان (C2C) را فراهم و تقویت می کند(جفری، 2003).

توسعه اطلاعات ملی فراساختاری: این بخش موسوم به(NII)[2]می‌باشد. در سنوات                            [3] (Y2K)دغدغه‌ای روزافزون درمورد محافظت و مراقبت از (NII) وجود داشت. به‏عنوان بخشی از کوشش‌های صورت گرفته جهت رفع معضلات (Y2K) رئیس جمهور. کلینتن دستوری را به تبیین زیر اعلام نمود. «براساس این دستور گروه‌هایی در دولت فدرال تشکیل خواهند گردید جهت توسعه برنامه‌هایی برای حفاظت از اطلاعات فراساختاری». این برنامه‌ها نیاز به گفتگو بین دولت و بخش خصوصی دارند تا برنامه توسعه اطلاعات ملی- فراساختاری توسعه پیدا کند(برین، 2000).

چالش‌ها: از سوی دیگر، علی‌رغم فرصت‌های احتمالی برای بهبود دولت الکترونیک، چالش‌های نیز می باشد که احتمالاً مانع از محقق شدن این فواید می شوند. بعضی از این چالش‌ها، مانند تفاوت در دسترسی به کامپیوتر (شکاف دیجیتال- فقدان دسترسی به کامپیوتر و …) شرایطی هستند که به معضلات بزرگ‏تر مرتبط می شوند. معضلات دیگر ناشی از کوشش در جهت الحاق فن‌آوری اطلاعات به دولت می‌باشد(برین، 2000). چالش‏های مهم عبارتند از :

  شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 • امنیت شبکه: شاید یکی از مهم­ترین چالش‌های دولت الکترونیک امنیت شبکه باشد. در یک سری مطالعه‌های به­اقدام آمده از سال 1999، دفتر محاسبات (GAO)[4] به کراتً گزارش داده می باشد که بزرگترین نهادهای فدرال نتوانسته‌اند به خوبی از سیستم‌های خود در برابر حملات کامپیوتری محافظت کنند. GAO)) 6 حوزه یا نقطه ضعف را در این گزارش برشمرده می باشد: مدیریت برنامه‌های امنیتی نحوه کنترل، تغییرات و توسعه نرم‌افزار، عدم انجام وظایف، سیستم‌های کنترل و تداوم سرویس‌ها برای دولت الکترونیک، تداوم خدمات امری بحرانی می باشد نه از جهت دسترسی و ارائه خدمات، بلکه برای ایجاد اعتماد به نفس شهروندان و اعتماد آنها، اما خطر کلاه‌برداری و بهره گیری نادرست از اطلاعات همچنان دو دغدغه مهم محسوب می شوند(جفری، 2003).
 • تفاوت در دسترس به کامپیوتر: چالش دیگر دولت الکترونیک تفاوت در دسترسی به کامپیوتر می باشد. این چالش‌ در برگیرنده دو ایراد و اشکال می باشد. اول شکاف دیجیتالی و دوم دسترسی معلولین به فضای مجازی در مورد شکاف دیجیتالی، در حال حاضر خواه به‏خاطر فقدان مسائل مالی یا عدم مهارت لازم همه شهروندان امکان دسترسی یکسان به کامپیوتر و فضای مجازی را ندارند(برین، 2000). در حالیکه استمرار کامپیوترهای مجهز به اینترنت در مدارس و کتابخانه‌های عمومی به حل این مشکل کمک می کند، این کوشش‌ها همچنان استمرار دارد. بعضی از ناظران عقیده دارند که بسیاری از اعمالی که دولت انجام می‌دهد در برگیرنده ارتباطات مردمی می باشد. مردمی که حداقل دسترسی به فضای مجازی و اینترنت را دارند: فقرا، افراد مسن، افراد کم‌سواد، حامیان افراد ناتوان عقیده دارند که کامپیوترها موانع جدیدی را برای شهروندانی مانند نابینایان و افراد کم‌توان جسمی ایجاد می‌کنند زیرا این افراد بایستی هزینه‌های گزافی را برای نرم‏افزار و سخت‏افزار کامپیوترهای شخصی خود پرداخت کنند. همچنین این ابزار بایستی به گونه‌ای طراحی شوند که امکان دسترسی معلولین را به فضای مجازی فراهم کنند(جفری، 2003).
 • مدیریت فن‌آوری اطلاعات دولتی و تأمین هزینه‌ها: چالشی چند لایه بر سر توسعه دولت الکترونیک هست و آن عبارت می باشد از مدیریت فن‌آوری اطلاعات و تأمین هزینه‌های آن این چالش شامل مشکلاتی مانند جذب نیروی انسانی، نگه‏داری سیستم‌ها، تأسیس سازمان [5]CIO فدرال، و همکاری بین دولت‌های محلی، ایالتی و فدرال. در حالیکه دولت الکترونیک فرصت‏های را برای توسعه مهارت‏های کارمندان فدرال فراهم می کند، همچنین بر سردوراهی استخدام و حفظ کارگران مجرب در حوزه فن‌آوری اطلاعات قرار دارد. حقوق کم و عدم تأمین منافع دست دولت را در جذب و به‏کارگیری نیروی ماهر بسته می باشد. مشکل‌ دیگر تأمین منابع مالی لازم برای اجرای پروژه‌های دولت الکترونیک ایالتی و محلی می باشد. بعضی از ناظران عقیده دارند که دولت در بهره گیری از منابع مالی برای اجرای 2 و بیشتر از دو پروژه محدودیت دارد. اما برداشتن این محدودیت‌ها از منابع مالی ایالتی و فدرالی نگرانی‌های را درمورد فدرالیسم ایجاد می کند (والش[6]، 2001).
 • [1]-Brein

  [2]– NationalInformation Infrastructure

  [3]– Year 2 (1000)Kilo

  [4]– General Accounting Office

  [5]Chief Information Officer

  [6]-Valsh

  برای دانلود متن کامل اینجا کلیک کنید