مدل دمینگ یا مدل ژاپنی در سال 1950 و با دعوت ژاپنی‌ها از دکتر ادوارد دمینگ آمریکایی ارائه گردید. برترین جایزه بهبود کیفیت در ژاپن، نیز این جایزه می باشد؛ که در سال ۱۹۵۱ توسط انجمن مهندسین و دانشمندان ژاپن به‌پاس قدردانی از خدمات دکتر ادوارد دمینگ در کنترل کیفیت و تحت تأثیر نظرها و عقاید وی طرح‌ریزی و پیشنهاد گردید. این جایزه از قدیمی‌ترین جوایز کیفیت و بهره‌وری در سطح جهان می باشد که با در نظر داشتن تئوری‌های جدید مدیریت و شرایط جدید اقتصادی به‌مقصود بهبود وضعیت صادرات کشور ژاپن از طریق بهبود کیفیت محصولات، ترویج کنترل کیفیت فراگیر در سطح شرکت یا کنترل کیفیت جامع در بین صنایع، شناخت راهبردهای موفقیت‌آمیز در امر کیفیت و ارتقای آگاهی در خصوص اهمیت و روش‌های مدیریت کیفیت شکل گرفت. جایزه کیفیت دمینگ در طول حیات خود بارها موردبازنگری قرار گرفته و این بازنگری‌ها همچنان ادامه دارد. این جایزه شامل بخش‌های متعدد ازجمله افراد، کارخانه‌ها و شرکت‌های کوچک یا بخش‌های یک سازمان می گردد. معیارهای ده‌گانه جایزه دمینگ همه دارای امتیاز یکسان هستند. عمده‌ترین مفاهیم کلیدی و ارزشی در جایزه دمینگ عبارت‌اند از: مشتری‌گرایی، توجه نظام‌مند، بهبود مستمر، مسئولیت‌پذیری عمومی، ایمنی و قابلیت اطمینان، کنترل فرآیند آماری و فرآیند گرایی. هر یک از معیارهای ده‌گانه دارای معیارهای فرعی می باشد (“تارنمای رسمی دمینگ,”)

هدف دمینگ ایجاد یک طرز فکر ساده در مردم و شکستن الگوهای سنتی آن‌ها بود. او در تابستان 1950 که برای شرکت در یک هم‌اندیشی هفت‌روزه به ژاپن دعوت شده بود حرکتش را آغاز نمود. صنعت آمریکا در آن وقت هیچ نیازی به کمک نداشت. در اوایل دهه 1980 بود که سیل خودروها و کالاهای مصرفی از ژاپن به‌سوی ایالات‌متحده سرازیر گردید. روشی که دکتر دمینگ پس از جنگ به ژاپنی‌ها آموخته بود اکنون به تولیدات انبوه با کیفیتی بهتر و هزینه کمتر منتهی شده بود؛ حرکت از کمیت تولید انبوه به‌سوی کیفیت. روش دمینگ مهم‌ترین تحول و دگرگونی در تولید، پس از انقلاب صنعتی بوده می باشد. به‌جرئت می‌توان دکتر دمینگ را پدر کنترل کیفیت آماری نامید. چراکه او موجب تحوّلی بزرگ و انقلابی شگرف در مدیریت و توجه‌های مدیریتی گردید. چهار راهبرد اصلی مدل دمینگ عبارت‌اند از:

1-1-1 انواع جایزه دمینگ

جایزه دمینگ برای افراد حقیقی[5]: به افرادی اهدا می گردد که مطالعات جامع و تأثیر مهمی در گسترش و پیاده‌سازی موفق TQM با بهره گیری از روش‌های آماری داشته‌اند.

جایزه کاربردی دمینگ[6]: به شرکت‌های اهدا می گردد که در پیاده‌سازی و بهره گیری از TQM به نتایج درخشانی رسیده‌اند و از این طریق بهبودهای مهم و قابل‌توجهی در عملکرد خود ایجاد کرده‌اند.

جایزه کنترل کیفیت برای کارخانه‌ها[7]: به کارخانه‌هایی اهدا می گردد که با به‌کارگیری مفاهیم و فنون کنترل کیفیت به موفقیت‌های برجسته‌ای دست یافته‌اند (“سامانه مدیریت دانش صنعت، معدن و تجارت,”).

1-1-2 چارچوب نظری دمینگ

دمینگ ضمن مطالعه شیوه مدیریت غربی تأکید نمود که بایستی این شیوه با در پیش گرفتن نظام دانش جدید دست‌خوش تحول عمیق گردد. در نظام دانش جدید راه جدیدی برای شناخت و بهینه‌سازی سازمان ارائه می گردد و از این طریق می‌توان تمامی کشور را ارتقاء داد. به عقیده دمینگ اساس نظام دانش جدید بر پنج بخش مرتبط استوار بوده و به تبیین زیر هستند:

  • شناخت اهمیت نظام
  • آگاهی درمورد گوناگونی‌ها
  • نظریه دانش
  • روان‌شناسی، افراد، جامعه و ایجاد تغییر
  • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  • حفظ مستمر سودآوری سازمان (طبیبی و همکاران, 1380)

دکتر دمینگ در سال ۱۹۹۳، پیش از فوت، تجارب ۷0 ساله خود را اختصار نمود و آن را سیستم دانش ژرف[8] نامید. سیستم دانش ژرف چهار بعد مرتبط به هم به تبیین زیر می باشد (عبدالله‌زاده, منافی‌خیابانی, و صدقی‌هروی, 1393):

[1] Planinig

[2] Do

[3] Check

[4] Action

[5] Deming Model

[6] Application

[7] Quality Control

[8] Profound knowledge

برای دانلود متن کامل اینجا کلیک کنید